04.03.2019

Adw. Jacek Dubois: (...) mamy miesięczny spektakl medialny, polegający na informowaniu potencjalnie podejrzanego przez premiera, przez ludzi z władz państwa, w końcu przez prokuraturę, jakie dowody zostały zgromadzone, co mu zagraża i tak naprawdę dawanie wskazówek, jak z tego można się wydostać.

adw. Jacek Dubois dla Radia TOK fm o działaniach Prokuratora ws. Srebrnej:

1) Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby tak traktować pokrzywdzonego i jego pełnomocników.

2) Tworzy się historia, ponieważ wprowadzamy nową normę prawną: ocenę potencjalnie podejrzanego. Czyli potencjalnie podejrzany recenzuje prokuraturę, która ma go ścigać i dokonuje oceny, w których sprawach powinno się toczyć postępowanie, a w których nie.

3) Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy zamiast niezwłocznie po zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa zabezpieczyć dowody, zabezpieczyć dokumenty, to tak naprawdę mamy miesięczny spektakl medialny, polegający na informowaniu potencjalnie podejrzanego przez premiera, przez ludzi z władz państwa, w końcu przez prokuraturę, jakie dowody zostały zgromadzone, co mu zagraża i tak naprawdę dawanie wskazówek, jak z tego można się wydostać.

3) Gerald Birgfellner był już czterokrotnie przesłuchiwany przez prokuraturę, prezes PiS natomiast ani razu. Ostatnie przesłuchanie biznesmena odbyło się w piątek (1 marca) i trwało ok. 10 godzin.

4) Doszło do bardzo ostrej wymiany zdań w piątek między pełnomocnikami a prokuraturą. Pani prokurator bardzo nerwowo reaguje na jakiekolwiek nasze pytania i nie chce na żadne nasze pytania odpowiedzieć. Nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby tak traktować pokrzywdzonego i jego pełnomocników.Tak się traktuje ofiarę, natomiast osoba, której dotyczy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, przez miesiąc nie była przesłuchana, dostaje wszystkie informacje o toczącym się postępowaniu z mediów, od polityków i składa oświadczenia, które są jakąś grą z opinią publiczną, próbą podratowania gdzieś upadłego wizerunku.

 

Więcej:

http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,103087,24512051,mecenas-dubois-pani-prokurator-reaguje-nerwowo-na-wszystkie.html?fbclid=IwAR3roF4RqCqTnmvAJ7Zl452g4WGi7kk7Fhbt_ifm9efBtElelROAWcMJJxg#s=BoxOpLink

CZYTAJ DALEJ >